Czym jest identyfikacja graficzna marki i dlaczego jest tak ważna?

identyfikacja_graficzna_marki

Każda firma dąży do rozpoznawalności. Można ją osiągnąć za pomocą szeregu zabiegów, w których kluczową rolę odgrywa kreatywny, a zarazem czytelny dla odbiorcy przekaz wizualny. Identyfikacja graficzna marki to komplet rozmaitych elementów, które nie tylko uzupełniają się wzajemnie, a prezentują specyficzny charakter marki i jej produktów. Składają się na nią:

  • key visuale,
  • loga,
  • kolorystyka,
  • typografia,
  • symbole
  • kształty i formy,
  • materiały drukowane (plakaty, wizytówki, opakowania, druki firmowe, ulotki),
  • interfejsy użytkownika dla produktów cyfrowych (aplikacje, strony www).

Dobrze zaprojektowana identyfikacja graficzna marki staje się kluczem do jej efektywnej popularyzacji.

Intuicyjny wyróżnik marki

Choć staramy się nie oceniać książki po okładce, podświadomie zawsze to robimy – inni mają tak samo! Właśnie dlatego koniecznie musimy zadbać o odpowiednią prezencję oferowanych produktów – za pomocą unikalnej identyfikacji graficznej marki. W oczach konsumenta powinna być nie tyle, co wyrazista i krzycząca „spójrz na mnie”, a zauważalna i interesująca, o harmonijnym wydźwięku – “poznaj mnie, warto”. Identyfikacja graficzna marki musi odznaczać się symbolicznym wyrazem spójnym z jej założeniami. Wyznawane przez firmę wartości malują się w warstwie graficznej, stwarzając obraz i charakter marki – można powiedzieć, że rysują jej osobowość. Identyfikacja graficzna marki stanowi swoisty wyróżnik we współczesnym świecie morza brandów.

Zmiany, modyfikacje i nowe kreacje marki?

Identyfikacja graficzna marki nie przepada za częstymi modyfikacjami – wszelkie zmiany w jej założeniach powinny być kilkukrotnie przemyślane i przeanalizowane. W tym przypadku każde „ulepszenie” ma znaczenie! Jednym z ważniejszych pojęć występujących w roli obrońcy unikalnego obrazu marki, jest księga identyfikacji wizualnej (księga znaków). Stanowi ona zbiór najważniejszych projektów poglądowych, tworzących wzór do dalszej, spójnej i prawidłowej identyfikacji graficznej marki. Mogą znajdować się w niej różnorodne materiały, a ich dobór zawsze zależny jest od indywidualnych potrzeb danej firmy.

Marka, która posiada dobrze sporządzoną księgę znaków, może być spokojna o swój branding. Przyszła identyfikacja graficzna marki będzie spójna z jej dotychczasowymi komunikatami wizualnymi. Jasne wytyczne dotyczące różnorodnych aspektów wizualnych w niej zawarte skutecznie chronią charakterystyczny wizerunek marki. Trafna identyfikacja graficzna marki jest zależna od zaleceń i informacji zawartych w księdze znaków. Podpowiadają one, jak poprawnie wykorzystywać poszczególne elementy wizualne opracowane z myślą o danej identyfikacji graficznej. Marki zawsze będą potrzebować różnorodnych form graficznych do stworzenia – wizytówki, plakaty, plakietka dla nowego pracownika firmy i wiele innych. Łatwiej oprzeć świeże projekty na dostępnym zbiorze zaleceń i informacji dotyczących brandingu marki niż kreować materiały od zera.

Bezkonkurencyjna identyfikacja graficzna marki

Nieprzeciętna identyfikacja graficzna marki powinna być standardem, na którym zawsze należałoby budować tożsamość wizualną jej produktów! Kiedy konsument widzi na półce dane opakowanie, na myśl przychodzą mu rozmaite skojarzenia. Na ich podstawie podejmuje decyzje o zakupie towaru pod szyldem danej marki. Konkurencyjność brandu na tle siostrzanych wyrobów jest niezwykle ważna. Identyfikacja graficzna marki determinuje decyzje zakupowe konsumentów oraz powoli buduje zaufanie do produktów sprzedawanych pod jej szyldem. W perspektywie czasu grupa fanów danej marki wzrośnie, a wraz z nią rentowność firmy. Choć każda marka opiera się na innych fundamentach biznesowych, to wszystkie łączy jedna cecha – silna chęć zaistnienia na rynku. Jeśli chcesz, aby wizerunek Twojego brandu oparty był na przemyślanej identyfikacji graficznej marki, oddającej jej charakter – napisz do nas! Wspólnie stworzymy coś wyjątkowego.

button kontakt diea

 

Do
dzieła!

Napisz nam
czego potrzebujesz,

zostaw nam namiary do siebie a my bezpłatnie przeanalizujemy temat i wrócimy z ofertą.

Twoje dane kontaktowe    Co możemy dla Ciebie zrobić?