Video explainer, czyli oferta Twojej firmy w pigułce

Dotarcie z ofertą do klienta jest coraz trudniejsze. Zwrócenie jego uwagi na produkt czy usługę w gąszczu propozycji wymaga wyróżnienia się na tle konkurencji. Powinieneś zabrać minimum czasu odbiorcy, ale jednocześnie przekazać mu wszystkie kluczowe informacje.

Sposobem na to jest wykorzystywanie explainer video w różnych działach firmy. Co to jest? Czy ta forma prezentacji będzie odpowiednia również w przypadku Twojego biznesu? 

Sprawdź również: Montaż materiałów video

 • Video explainer to krótka animacja, która trwa najczęściej 1–2 minuty, i obrazuje ofertę działalności firmy.
 • Na video explainer najczęściej składa się animacja, tekst, ścieżka dźwiękowa oraz lektor – alternatywnie napisy, gdy z jakiś powodów chcesz wyświetlać video explainera bez dźwięku.
 • Dobry video explainer powinien być atrakcyjny wizualnie, ciekawy, wywołujący odpowiednie emocje u oglądającego, nieprzesycony treścią, zawierający najważniejsze informacje bez niepotrzebnych szczegółów. 

Do czego służy video explainer?

Video explainer to nie tylko forma prezentacji Twojej marki czy firmy. Może on być sposobem na pokazanie działania danego urządzenia, zasad korzystania z danej funkcji na stronie i nie tylko. Pamiętaj jednak o tym, że chodzi o krótką animację, która trwa najczęściej nie więcej niż 2 minuty. To bardzo dobry sposób na przekazanie dużej ilości informacji, w którym czasie. 

Może to być znakomity sposób na omówienie zasad używania produktu, który oferujesz. Klient nie musi się zapoznawać z instrukcją, lecz korzysta z podanych w przystępny sposób porad – oglądając film, łatwiej zrozumie, jak osiągnąć oczekiwany efekt. 

Jak widzisz, video explainer możesz wykorzystać do różnych celów. Może to być film objaśniający działanie firmy – skuteczność tej formy przekazu wynika z jej atrakcyjności. Dzięki połączeniu dźwięku, obrazu i animacji łatwiej możesz zwrócić uwagę odbiorcy, który będzie mógł szybciej przyswoić przekaz.

Czy wyobrażasz sobie, aby potencjalny klient był w stanie zapoznać się z materiałem reklamowym video, który trwa 2 minuty czy dłużej? Natomiast video explainer jest taką formą prezentacji, która jest w stanie przykuć uwagę na taki czas. Pamiętaj jednak, że pokazanie np. internaucie dłuższego materiału może już spowodować, że zmniejszy się jego zaangażowanie i zainteresowanie przekazem. 

Zerknij na poniższy wykres. Ewidentnie widać, że w momencie, kiedy film trwa dłużej niż 2 minuty, zaangażowanie odbiorców maleje. Natomiast, jeśli video trwa krócej, to nie ma większej różnicy, czy będzie to 30 czy 90 sekund, ważne jest to, jaki materiał pokażesz odbiorcy. 

Źródło: wistia.com

Z czego najczęściej składa się video explainer?

Video explainer to skuteczny sposób przekazu, ale oczywiście osiągnięcie oczekiwanych efektów wymaga profesjonalnego podejścia do przygotowania materiału. Najczęściej składa się on z następujących elementów:

 • animacji – najpopularniejsza to motion design, czyli ruchoma grafika wykorzystywana do tego, aby zbudować iluzję ruchu;
 • hasła – treści, które wyświetlają się w materiale odbiorcy;
 • ścieżki dźwiękowej – muzyki, ewentualnie efektów dźwiękowych korespondujących z animacją;
 • lektora – głosowej prezentacji zawartych informacji;
 • napisów – alternatywnie do lektora, gdy z jakiś powodów chcesz wyświetlać video explainera bez dźwięku.

Kolejną kwestią jest przygotowanie takiego materiału, który rzeczywiście ma szansę na zrealizowanie zakładanych celów. Dobry video explainer powinien być:

 • wizualnie atrakcyjny, 
 • ciekawy, 
 • wywołujący odpowiednie emocje u oglądającego, 
 • nieprzesycony treścią, zawierający najważniejsze informacje bez niepotrzebnych szczegółów.

W celu zgłębienia szczegółów możesz odesłać zainteresowanego do oferty zamieszczonej np. na stronie internetowej. Odbiorcy możesz pokazać film objaśniający działanie firmy, w którym wskażesz kluczowe kwestie, zalety, konkretne informacje, ale dopiero w witrynie WWW znajdzie on szczegóły. 

Video explainer ma zastosowanie w serwisach społecznościowych, na stronach WWW, ale również w telewizji. Ta forma jest atrakcyjna dla odbiorcy z tego względu, że nie musi się on zapoznawać np. długim artykułem, aby uzyskać daną informację – jego wątpliwości rozwiązuje krótki, angażujący, ciekawy content video. 

Normą staje się wykorzystywanie explainer video w różnych działach firmy. Osoby odpowiedzialne za marketing mogą za pomocą tego rozwiązania prezentować markę. Pracownicy działu sprzedaży pokażą, jak korzystać z produktów, a specjaliści z serwisu – jak rozwiązać problemy, które nie wymagają przesyłania zakupionego przedmiotu do producenta. W każdym przypadku odbiorca odnosi pewne korzyści. 

Explainer video – czy to dla Ciebie?

Jak już wiesz, jak najbardziej ma sens wykorzystywanie explainer video w różnych działach firmy. Stawiając na atrakcyjniejszą dla odbiorcy formę przekazu, możesz odnieść liczne korzyści. Wypróbuj to rozwiązanie i sprawdź, co zyskasz. 

Do
dzieła!

Napisz nam
czego potrzebujesz,

zostaw nam namiary do siebie a my bezpłatnie przeanalizujemy temat i wrócimy z ofertą.

Twoje dane kontaktowe  Co możemy dla Ciebie zrobić?